Strona Główna

piątek, 22 kwietnia 2011

Bulterier Standard

Historia Rasy
W 1862 roku pierwszy przedstawiciel tej rasy został przyprowadzony na wystawę psów rasowych. Bulterier pochodzi podobno z terierów krzyżowanych z buldogami, które "służyły" do polowań. Według pewnego człowieka Edwarda Asha już w 1819 roku istniały psy nazywane Bulterierami Paddington, ważyły one 30 kg i głowy przypominały głowy boksera. 
Około 1830 roku pewni studenci wyhodowali bulteriery umaszczenia białego. W 1842 roku zabrano jednego z tych psów do Indii, gdzie zdobyły one popularność u kolonistów.
W 1850 roku J. Hinks zaczął krzyżować bulteriery z białymi terierami. Mówi się też przy nich o greyhoundach, dalmatyńczykach. Staffordshire Bulterier, pointer, bedlington terier również miały swój udział w powstaniu bulteriera.
Budowa 
Psy tej rasy są silne, zwarte i o mocnej kości. Charakterystyczna głowa nie pozwala mylić tych psów z innymi TTB.    
Wygląd
Kiedy idziemy z ulicą z tym psem człowiek może się przestraszyć. Ludzie mówią na te psy, że są podobne do świni. Co w nich jest podobnego? Nic. To wymysły. Psy tej rasy sprawiają wrażenie inteligentnego i żywego psa.
Szata i Umaszczenie
Włos jest krótki, przylegający do ciała, twardy w dotyku i lśniący. Podczas zimy może się pojawiać lekki podszerstek. U tych psów są dopuszczalne umaszczenia każdego rodzaju, oprócz : czekoladowego i błękitnego. Kiedy pies jest kolorowy, a występuje większość białego koloru nie ma szans na ringu. Przesiana sierść lub nakrapiana jest uznawana jako wadę. 
Charakter
Psy tej rasy są uważane za agresywne. Nie prawda. Są to przyjazne, kochające dzieci zwierzęta. Bystre, nienadpobudliwe. Od najmłodszych lat muszą być prowadzone przez "twardą rękę". 
Zdrowie i Pielęgnacja
Opieka nad sierścią bulteriera nie jest niczym trudnym. Tym psom wystarczy odrobina czesania 2-3 razy w tygodniu, najlepiej szczotką do wyczesywania martwego włosia. 
Najgorszą chorobą genetyczną u tych psów jest głuchota. W naszym państwie są tylko dwa ośrodki, gdzie psy można badać, aby wykluczyć głuchotę, sposobem BAER. 
Użytkowość
Początkowo psy te łapały szczury. Później wykorzystywano je w polowaniach na niedźwiedzie. Psy te potrafią wyczuć pożar. Obecnie to psy rodzinne. Najlepiej czują się w flyball czy agility.
                                                      Popularność
Psy te nie są w tej chwili zbyt popularne. Najczęściej spotykane są teraz psy w typie amstaffów. Nie amstaffy, psy w typie.
Ciekawostki
  •  Jacko - udusił 1000 szczurów w 100 minut 
  •  Billy - zabił 100 szczurów w 6 minut 13 sekund
Koniec. 
Ciekawostki zostały zebrane ze strony wikipedii, wolnej encyklopedii.